Statutory Forum of the congress of local and regional authorities


President of the Statutory Forum
Mr Anders KNAPE
SWEDEN, PPE/CCE-EPP/CCE
Representative - Chamber of Local Authorities
Member of the City Council of Karlstad
members
ALBANIA
Head of Delegation
Mr Erion VELIAJ (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Local Authorities
Mayor, Tirana municipality
Deputy Head of Delegation
Mrs Valbona SAKO (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Regions
Member, Regional Council of Durres
ANDORRA
Head of Delegation
Mr David BARO RIBA (NI-NR)
Representative - Chamber of Local Authorities
Mayor, La Massana municipality
Deputy Head of Delegation
Mrs Trinitat MARIN GONZALEZ* (GILD-ILDG)
Representative - Chamber of Regions
Mayor of Escaldes-Engordany
ARMENIA
Head of Delegation
Mr Emin YERITSYAN (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Local Authorities
Councillor, Community of Parakar
Deputy Head of Delegation
Mr Vardan HOVHANNISYAN (PPE/CCE-EPP/CCE)
Substitute - Chamber of Local Authorities
Mayor of the City of Jermuk
AUSTRIA
Head of Delegation
Mr Harald SONDEREGGER (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Regions
President of the Vorarlberg Parliament
Deputy Head of Delegation
Mrs Gudrun MOSLER-TOERNSTROEM (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Local Authorities
Municipal councillor of Puch bei Hallein
AZERBAIJAN
Head of Delegation
Mr Anar IBRAHIMOV (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Regions
Member of the Ali Majlis (Parliament) of the Nackhichivan Autonomous Republic
Deputy Head of Delegation
Mr Tamraz TAGHIYEV (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Local Authorities
Mayor of the Narimanov Muncipality
BELGIUM
Head of Delegation
Mr Karim VAN OVERMEIRE (NI-NR)
Representative - Chamber of Regions
Député, Parlement flamand
Deputy Head of Delegation
Mr Jean-Paul BASTIN (PPE/CCE-EPP/CCE)
Substitute - Chamber of Local Authorities
Bourgmestre de Malmedy
BOSNIA AND HERZEGOVINA
Head of Delegation
Mr Marinko CAVARA (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Regions
President of the Federation of Bosnia and Herzegovina
Deputy Head of Delegation
Mr Semir EFENDIC (PPE/CCE-EPP/CCE)
Substitute - Chamber of Local Authorities
Mayor, Novi Grad Municipality
BULGARIA
Head of Delegation
Mr Dilyan MLAZEV (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Local Authorities
Mayor of Elena Municipality
Deputy Head of Delegation
Mrs Silviya STOYCHEVA (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Local Authorities
Chair of the Municipal Council of Samokov
CROATIA
Head of Delegation
Mr Goran PAUK (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Regions
Prefect, Sibenik-Knin County
Deputy Head of Delegation
Mr Ivan HANZEK (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Local Authorities
Mayor of Zabok
CYPRUS
Head of Delegation
Mr Lefteris PERIKLI* (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Regions
President, Apeshia Community Council
Deputy Head of Delegation
Mr Andreas VYRAS (NI-NR)
Representative - Chamber of Local Authorities
Mayor of Larnaca
CZECH REPUBLIC
Head of Delegation
Mr Zdenek BROZ (CRE-ECR)
Representative - Chamber of Local Authorities
Councillor, City of Sumperk
Deputy Head of Delegation
Mrs Marie KAUFMANN (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Regions
Regional Councillor, Stredocesky region
DENMARK
Head of Delegation
Mrs Randi MONDORF (GILD-ILDG)
Representative - Chamber of Regions
Regional Council member of the Hovedstaden Region
Deputy Head of Delegation
Mr Per Bodker ANDERSEN (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Local Authorities
City Councillor, Municipality of Kolding
ESTONIA
Head of Delegation
Mr Tarmo TAMMISTE* (GILD-ILDG)
Representative - Chamber of Regions
Mayor of Narva
Deputy Head of Delegation
Mr Ott KASURI (GILD-ILDG)
Representative - Chamber of Local Authorities
Member, Harku Rural Municipality Council
FINLAND
Head of Delegation
Mr Atte KALEVA (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Local Authorities
Member, City Council of Helsinki
Deputy Head of Delegation
Mr Jani KOKKO (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Regions
Member, Regional Council of Central Finland
FRANCE
Head of Delegation
Mr Jean-Louis TESTUD (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Local Authorities
Adjoint au Maire de Suresnes
GEORGIA
Head of Delegation
Mr Kakha KALADZE (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Regions
Mayor of Tbilissi
Deputy Head of Delegation
Mrs Nino KAVTARADZE (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Local Authorities
Member of Rustavi City Council
GERMANY
Head of Delegation
Mr Bernd VOEHRINGER (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Local Authorities
Oberbürgermeister, Stadt Sindelfingen
Deputy Head of Delegation
Mrs Antje GROTHEER (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Substitute - Chamber of Regions
Member, Bremische Bürgerschaft
HUNGARY
Head of Delegation
Mr Gyorgy ILLES (GILD-ILDG)
Representative - Chamber of Local Authorities
Vice Mayor of Pilisszentlaszlo
Deputy Head of Delegation
Mrs Anna MAGYAR (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Regions
Vice-president of the General Assembly of Csongrád County
ICELAND
Head of Delegation
Mr Kristjan Thor MAGNUSSON (CRE-ECR)
Representative - Chamber of Local Authorities
Mayor of Husavik
Deputy Head of Delegation
Mr Gudmundur Ari SIGURJONSSON (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Local Authorities
Councillor, city of Seltjarnarnes
IRELAND
Head of Delegation
Mr Patrick MCGOWAN (GILD-ILDG)
Representative - Chamber of Local Authorities
Councillor, Donegal County Council
Deputy Head of Delegation
Mrs Rosaleen O'GRADY (GILD-ILDG)
Representative - Chamber of Local Authorities
Councillor, Sligo County Council
ITALY
Head of Delegation
Mrs Manuela BORA (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Regions
Councillor, Regional Council of Marche
LATVIA
Head of Delegation
Mr Gints KAMINSKIS (GILD-ILDG)
Representative - Chamber of Local Authorities
Councillor of Auce municipal council
Deputy Head of Delegation
Mr Andris RAVINS (GILD-ILDG)
Representative - Chamber of Local Authorities
Chairman of Jelgava City Council
LIECHTENSTEIN
Head of Delegation
Mr Johannes HASLER (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Local Authorities
Mayor of Gamprin-Bendern
Deputy Head of Delegation
Mrs Maria KAISER-EBERLE (GILD-ILDG)
Representative - Chamber of Local Authorities
Mayor of Ruggell
LITHUANIA
Head of Delegation
Mr Gintautas GEGUZINSKAS (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Local Authorities
Mayor of Pasvalys District Municipality
Deputy Head of Delegation
Mrs Nijole DIRGINCIENE (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Local Authorities
Mayor of Birstonas Municipality
LUXEMBOURG
Head of Delegation
Mr Jean-Pierre KLEIN (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Local Authorities
Bourgmestre de la Commune de Steinsel
Deputy Head of Delegation
Mrs Josee LORSCHE* (PAP-NPA)
Substitute - Chamber of Regions
Echevine de la Commune de Bettembourg
MALTA
Head of Delegation
Mr Mario FAVA (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Local Authorities
Councillor, Swieqi Local Council
Deputy Head of Delegation
Mr Mario GAUCI (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Local Authorities
Deputy Mayor, Gharghur Local Council
REPUBLIC OF MOLDOVA
Head of Delegation
Ms Tatiana BADAN (GILD-ILDG)
Representative - Chamber of Local Authorities
Maire du village de Selemet, raion Cimislia
MONACO
Head of Delegation
Mr Georges MARSAN (NI-NR)
Representative - Chamber of Local Authorities
Maire de Monaco
Deputy Head of Delegation
Mrs Marjorie CROVETTO-HARROCH* (NI-NR)
Representative - Chamber of Regions
2ème adjoint au Maire
MONTENEGRO
Head of Delegation
Mr Petar SMOLOVIC (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Local Authorities
Mayor of Bijelo Polje
Deputy Head of Delegation
Mr Dragoslav SCEKIC (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Local Authorities
Mayor of Berane
NETHERLANDS
Head of Delegation
Mr Leendert VERBEEK (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Regions
King's Commissioner of the Province of Flevoland
Deputy Head of Delegation
Mr Jakob WIENEN (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Local Authorities
Mayor of Haarlem
NORTH MACEDONIA
Head of Delegation
Mrs Teuta ARIFI (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Local Authorities
Mayor of Tetovo
Deputy Head of Delegation
Mrs Natasha PETROVSKA (NI-NR)
Representative - Chamber of Local Authorities
Mayor of Bitola
NORWAY
Head of Delegation
Mrs Gunn Marit HELGESEN (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Regions
County councillor of Telemark
Deputy Head of Delegation
Mr Stale VAAG (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Local Authorities
Municipal Councillor of the municipality of Hemne
POLAND
Deputy Head of Delegation
Mr Wojciech JANKOWIAK (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Regions
Deputy Marshal, Wilekopolskiego region
PORTUGAL
Head of Delegation
Mr Pedro CEGONHO (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Local Authorities
President of the Junta de Freguesia de Campo de Ourique - Lisbon
ROMANIA
Head of Delegation
Mrs Ludmila SFIRLOAGA (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Regions
Vice-President, Prahova County Council
RUSSIAN FEDERATION
Head of Delegation
Mr Alexander DROZDENKO (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Regions
Governor, Leningrad Region
Deputy Head of Delegation
Mr Vsevolod BELIKOV (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Local Authorities
Head of the Finlyandskiy municipal district of the City of St-Petersburg
SAN MARINO
Head of Delegation
Mr Alessandro BINDI (NI-NR)
Representative - Chamber of Local Authorities
Member of the Giunta di Castello di Acquaviva
Deputy Head of Delegation
Mrs Daniela GIANNONI* (NI-NR)
Substitute - Chamber of Regions
Capitano di Castello di Fiorentino
SERBIA
Head of Delegation
Mr Zoran PERISIC (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Regions
Member of the City Assembly of Nis
Deputy Head of Delegation
Mr Sasa PAUNOVIC (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Local Authorities
President of the municipality of Paracin
SLOVAK REPUBLIC
Head of Delegation
Mr Jaroslav HLINKA (GILD-ILDG)
Representative - Chamber of Local Authorities
Mayor of Kosice City-part South
SLOVENIA
Head of Delegation
Mr Vladimir PREBILIC (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Local Authorities
Mayor of Kocevje
SPAIN
Head of Delegation
Mrs Cristina MORENO MORENO (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Local Authorities
Councillor Aranjuez City Council
SWEDEN
Head of Delegation
Mrs Yoomi RENSTROM (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Regions
Member of the Regional Council of Gävleborg
SWITZERLAND
Head of Delegation
Mr David ERAY (GILD-ILDG)
Representative - Chamber of Regions
Ministre du Canton du Jura
Deputy Head of Delegation
Mrs Marianne HOLLINGER (GILD-ILDG)
Substitute - Chamber of Local Authorities
Présidente de la Commune de Aesch
TURKEY
Head of Delegation
Mr Tahir BUYUKAKIN (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Regions
Mayor of Kocaeli metropolitan municipality
Deputy Head of Delegation
Mr Cemal BAS (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Local Authorities
Member of the municipal council of Keçioren/Ankara
UKRAINE
Head of Delegation
Mr Volodymyr PROKOPIV (PPE/CCE-EPP/CCE)
Representative - Chamber of Local Authorities
Deputy Mayor, Kyiv City Council
Deputy Head of Delegation
Mrs Yuliya SVITLYCHNA (GILD-ILDG)
Representative - Chamber of Regions
Councillor, Kharkiv Regional Council
UNITED KINGDOM
Head of Delegation
Mr John WARMISHAM (SOC/V/DP - SOC/G/PD )
Representative - Chamber of Local Authorities
Councillor, Salford City Council
Deputy Head of Delegation
Mr Richard DODD (CRE-ECR)
Representative - Chamber of Regions
Councillor, Northumberland Council