National delegation to the Congress : UNITED KINGDOM


18 Representatives / 18 Substitutes
Legend of acronyms

Chamber of Local Authorities
NameRep / SupGroupFunctions
Mr JOHN Peter Rep SOC/V/DP - SOC/G/PD Councillor, LB Southwark
Ms LABAN Joanne Louise Rep CRE-ECR Councillor, London Borough of Enfield
Mr LEADBETTER Andrew Rep CRE-ECR Councillor, Exeter City Council
Mrs MCVEY Heather Rep SOC/V/DP - SOC/G/PD Councillor, North Lanarks Council
Mrs RUDKIN Bryony Rep SOC/V/DP - SOC/G/PD Councillor, Ipswich Borough Council
Mr SIMMONDS David Rep CRE-ECR Councillor, LB Hillingdon
Mr THORNTON Peter Rep GILD-ILDG Councillor, South Lakeland District Council
Mr WARMISHAM John Rep SOC/V/DP - SOC/G/PD Councillor, Salford City Council
Mr ZZ REP CPL (UNITED KINGDOM) - Rep ZZ-ZZ
Mrs BAILEY Rachel Sub CRE-ECR Councillor, Cheshire East
Mr BEATTIE Tom Sub SOC/V/DP - SOC/G/PD Councillor, Corby Council
Mr BOLA Varinder Singh Sub SOC/V/DP - SOC/G/PD Councillor, LB Redbridge
Mr BUCHANAN Anthony Sub PAP-NPA Councillor, East renfrewshire Council
Mrs EVANS Hazel Sub PAP-NPA Councillor, Carmarthenshire County Council
Mrs GILLHAM Linda Sub GILD-ILDG Councillor, Runnymede Council
Mrs THOMAS Alison Sub CRE-ECR Councillor, South Norfolk
Mr ZZ SUP CPL (UNITED KINGDOM) - Sub ZZ-ZZ
Mr ZZ SUP CPL (UNITED KINGDOM) - Sub ZZ-ZZ

Chamber of Regions
NameRep / SupGroupFunctions
Mr BLACKBURN Simon Rep SOC/V/DP - SOC/G/PD Councillor, Blackpool Unitary Council
Mrs CAMPBELL-CLARK Eunice Rep SOC/V/DP - SOC/G/PD Councillor, Nottingham Unitary City Council (city with county rank)
Mrs CONSTANCE Angela Rep NI-NR Member of the Scottish Parliament
Mr DAWSON Andrew Rep CRE-ECR Councillor, Cheshire W and Chester
Mr DICKSON Stewart Rep GILD-ILDG Member Northern Ireland Legislative Assembly
Mr DISMORE Andrew Rep SOC/V/DP - SOC/G/PD Councillor, Greater London Assembly
Mr DODD Richard Rep CRE-ECR Councillor, Northumberland Council
Mr FODOR Martin Rep GILD-ILDG Councillor, Bristol Council
Mrs HOWELLS Vikki Rep SOC/V/DP - SOC/G/PD Councillor, Welsh Assembly
Mr ADIA Ebrahim Sub SOC/V/DP - SOC/G/PD Councillor, Bolton Council
Mr BENTLEY Kevin Sub CRE-ECR Councillor, Essex County Council
Mr BOFF Andrew Sub CRE-ECR Member, Greater London Assembly
Mrs CHARLES Susan Sub CRE-ECR Councillor, Lancashire County Council
Mrs KHATUN Syeda Sub SOC/V/DP - SOC/G/PD Councillor, Sandwell MBC
Mr PANDOR Shabir Sub SOC/V/DP - SOC/G/PD Councillor, Kirklees Council
Mr SCOTT John Sub CRE-ECR Councillor, Scottish Parliament
Mr WINNINGTON Mark Sub CRE-ECR Councillor, Staffordhire Council
Mr ZZ SUP CPR (UNITED KINGDOM) - Sub ZZ-ZZ

Congress members without the right to vote in the Chamber of Regions have their names followed by the sign *.

Head of delegation Mr John WARMISHAM (working language = English)
2/7 BRAMLEY MEADE Northumberland street
M7 4PE SALFORD
UNITED KINGDOM
Tel: +441612791972
Email: councillor.warmisham@salford.gov.uk

Deputy Head of Delegation Mr Richard DODD (working language = English)
Northumberland Council Morpeth
NE61 2EF NORTHUMBERLAND
UNITED KINGDOM
Tel: +441661881192
Email: richard.dodd@northumberland.gov.uk

Secretariat of delegation Mr KITT Richard (working language = English)
LOCAL GOVERNMENT ASSOCIATION Square de Meeus 1
1000 Brussels
UNITED KINGDOM
Tel: +3225023680
Fax: +3225024035

Mr HUGHES Ian (working language = English)
LOCAL GOVERNMENT ASSOCIATION
-
UNITED KINGDOM


COUNCIL OF EUROPE OFFICE UK Delegation to the Council of Europe 18 rue Gottfried 67000 Strasbourg France Telephone +33 (0) 3 88 35 00 78

Local and Regional democracy : UNITED KINGDOM

MONITORING
Rapporteurs
Mrs KORDFELDER Angelika - GERMANY - SOC/V/DP - SOC/G/PD 28/05/2013 01/06/2013
Mr USS Alexander - RUSSIAN FEDERATION - PPE/CCE-EPP/CCE 28/05/2013 01/06/2013

Experts
Mr WOELK

Activities 
Monitoring visit 28/05/2013 - 01/06/2013