National delegation to the Congress : SWITZERLAND


6 Representatives / 6 Substitutes
Legend of acronyms

Chamber of Local Authorities
NameRep / SupGroupFunctions
Mr HIRS Beat Rep GILD-ILDG Gemeindepräsident von Rorschacherberg
Mr WEHRLI Laurent Rep GILD-ILDG Syndic (Maire) de Montreux (Vaud) Conseiller national - Membre du Parlement suisse
Mr ZZ REP CPL (SWITZERLAND) - Rep ZZ-ZZ
Mrs CHEVALLEY Christine Sub GILD-ILDG Syndic de Veytaux, Canton de Vaud
Mr GHISLETTA Dario Sub SOC/V/DP - SOC/G/PD Conseiller communal suppléant de Bellinzona
Mrs HOLLINGER Marianne Sub GILD-ILDG Présidente de la Commune de Aesch

Chamber of Regions
NameRep / SupGroupFunctions
Mr ERAY David Rep GILD-ILDG Ministre du Canton du Jura
Mrs FEHR Jacqueline Rep SOC/V/DP - SOC/G/PD Membre du Conseil exécutif du canton de Zürich
Mrs HANSELMANN Heidi Rep NI-NR Conseillère d'Etat, Canton de St-Gallen
Mr CASTELLA Didier Sub NI-NR State councillor, Fribourg Canton
Mr LEUBA Philippe Sub GILD-ILDG Conseiller d'Etat du Canton de Vaud
Mrs Z'GRAGGEN Heidi Sub PPE/CCE-EPP/CCE Conseillère d’Etat, Canton de Uri

Congress members without the right to vote in the Chamber of Regions have their names followed by the sign *.

Head of delegation Mr David ERAY (working language = French)
République et canton du Jura Département de l'Environnement Rue des Moulins 2
2800 DELEMONT
SWITZERLAND
Tel: +41324205303
Email: david.eray@jura.ch

Deputy Head of Delegation Mrs Marianne HOLLINGER (working language = English)
Hauptstrasse 23
4147 AESCH
SWITZERLAND
Tel: +41617567702
Fax: +41617567769
Email: marianne.hollinger@aesch.bl.ch

Secretariat of delegation Mrs HÄRRI Stéphanie (working language = French)
Deputy Coordinator Council of Europe Federal Department of Foreign Affairs FDFA Directorate of Political Affairs DP Europe, Central Asia, Council of Europe, OSCE Divison Bundeshaus West, CH-3003 Bern
3003 BERN
SWITZERLAND
Tel: +41584836059


Local and Regional democracy : SWITZERLAND

MONITORING
Rapporteurs
Mr VAN CAUWENBERGHE (EXPERT) Jean-Claude - BELGIUM - NI-NR 25/05/2009 27/05/2009

Activities 
Monitoring of regional democracy in Switzerland 25/05/2009 - 27/05/2009

Recommendations  
RECOMMENDATION 285 ( Regional democracy in Switzerland 19/03/2010

Rapports  
CPR(18)2 Regional democracy in Switzerland 01/03/2010